Според някои критици, целта на Иран е по-скоро спектакъл за публично ползване. Други се притесняват, че това е последната капка, която ще прелее чашата и конфликтът ще се стане тотален и неизбежен.
Техеран атакува Израел, изстрелвайки ракети от своята територия, след като Израел нанесе удар в Ливан, при който беше убит лидерът на групировката Хизбула, Хасан Насрала. За разлика от атаката през април, когато Иран също изстреля ракети по Израел, тази изглеждаше доста по-добре преценена.
В Израел се активираха сирените и гражданите бяха призовани веднага да се скрият в убежищата. Според Техеран, атаката е „самозащита“, но дали е така?
Новият ирански президент беше критикуван, че не отговаря на Израел за убийството на Исмаил Хания в Техеран, за което Израел не пое отвореност официално, а някои смятаха, че подобна липса на отговор само е допринесла за следващите атаки на Израел. Други се страхуват, че ще последват още нападения над иранска територия
Според твърденията на Иран, 90 % от ракетите са поразили целите си, а според Израел, повечето ракети са свалени от ПВО на страната, но властите не отрекоха, че е имало и попадения.
Иран казва, че за първи път е ползвана хиперзвукова ракета Фатах-1, която може да достигне до скорост 6100 км в час, но не е ясно дали и колко такива са ползвани.
В Иран се отмениха полетите до четвъртък, което отразява притесненията на страната аз ответен удар от страна на Израел.
Какво следа от тук нататък?
В първоначалните коментари, израелският премиер Нетаняху каза, че Иран е направил фатална грешка с тази атака и ще посрещне последиците от това.
„Правилото е: който ни атакува, ще бъде атакуван.“ каза той. Потенциални цели са иранската петролна инфраструктура, а според някои спекулации, Израел може да опита удари по определени личности, или по отбранителни системи. При предишния ответен удар през април, бяха ударени ПВО в Иран.
По-вероятно е да има атаки над командири, участвали в нападението с ракети, или най-уязвимите съоръжения на страната, свързани с производството на петрол.
Обичайно, всяка криза в Иран се познава по дългите опашки за бензин, което се случва в последните 24 часа.
От друга страна, иранските дипломати намекнаха, че операцията им е приключила и няма да има повече действия, освен ако Израел не отвърне и предупредиха, че такова действие ще бъде посрещнато с още по-силен отговор.
Не са ясни други стратегии на Иран, освен способностите да изстрелва ракети, особено имайки предвид подкрепата на САЩ за Израел. Както може да се очаква, западните съюзници заклеймиха атаката, а Вашингтон отново подчерта, че стой твърдо зад Израел.
Стратегическите съюзници на Иран, Русия и Китай не бяха толкова категорични в подкрепата си за Иран или поне не официално.
Така, някои критици нарекоха атаката сложен и скъп спектакъл, за публична консумация, имайки предвид, че той не допринася с нищо за промяната в действията на Израел – сухопътната операция в Ливан продължава.
По Израел бяха изстреляни около 200 балистични ракети, няма убити, но не е ясно къде са били ударите и какви са щетите.
Разбира се, гражданите са истинските жертви на войната, независимо дали са ранени или не, заради икономическите трудности и психологическите травми, които неизменно съпътстват всеки такъв конфликт.
Източник: Euronews