Новооткрит фосил на „дракон“ хвърля светлина върху живота на планетата преди 240 милиона години.
Петметровото морско същество, живяло пред периода Триас, след който започва разцвета на динозаврите, е открито за първи път през 2003 г., при изследване на нови фосили в Китай. Сега за първи път е намерен фосил на цялото животно, което позволява да научим много неща за анатомията и физиологията на живота от този период. „Драконът“ е наречен Dinocephalosaurus orientalis и според д-р Ник Фрейзър, един от изследователите е „красив, завършен образец, от върха на носа, чак до върха на опашката“.
„Животното изглежда се е увило около себе си и…. много прилича на китайски дракон.“ казва Фрейзър,
Проучването, което описва новото животно е резултат от съвместна работа на изследователи от Шотландия, Германия, САЩ и Китай.
Според новият фосил, Диноцефалозвърът е имал 32 прешлена, което значи и много дълга шия. Това вероятно му е помагало да ловува в морето, но изследователите още не са напълно наясно защо морско животно би имало толкова дълъг врат.
Дино е бил добре адаптиран за живот в морска среда, намерени са останки от храна в стомаха на един от образците. Колкото и да се опитваме да свържем Диноцефалозавъра с нещо познато днес, това не може да стане.
„Като палеонтолози“ казва Фрейзър „ използваме съвременни аналози, за да разберем живота в миналото. За Диноцефалозавъра няма съвременен аналог.“ Животни от по-късни периоди имат общи черти със съвременните, но случаят с периода Триас, зората на динозаврите, когато сушата на Земята е била събрана в един мегаконтинент, не е такъв.
„Все още се борим, както и с други животни от Триас, защото те наистина са странни, в свят на всякакви необичайни животни, вършещи неща, каквито днешните животни не вършат.“ завършва Фрейзър.
Източник: CNN